TÜM KÖŞE YAZILARI  Saniye GÜRLER

ASLINDA VİRÜS NE DEMEK İSTİYOR?

ASLINDA VİRÜS NE DEMEK İSTİYOR?

1- Küresel ısınmanın hat safhada olduğu ve zararlarının ayyuka ulaştığı çağımızda Çin’de başlayan ve dünyayı saran bu virüs sayesinde ülkeler bloke oldu ve ekonomi ciddi bir şekilde zarar görüyor ama hava temizlenmeye başladı. Hava düzeliyor ve aslında maske kullanarak daha temiz bir hava kullanıyoruz.

2- Dışlayıcı ve iki yüzlü politikaların kol gezdiği insan ayrımının en üst düzeyde olduğu bu devirde bir bakmışsınız hepimiz eşit olmuşuz.

3- Tüketime ve üretime dayalı bir yaşamda gecemiz gündüzümüz belli olmadan hafta içi hafta sonu tatil kavramlarını unuttuğumuz bu dönemde virüs hepimize dur dedi. Menfaat ya da para ile ölçmeye alıştığımız “zaman” kavramı kaldı elimizde. Hadi şimdi tekrar çalıştıralım beyinlerimizi! Biz çalışmak tüketmek dışında geçirdiğimiz bu zamanı nasıl geçiriyorduk???

4- Dijital sosyalleşme, cep telefonu tablet bilgisayar diye sosyal medyanın ucuz soytarıları olduğumuz ailemizi çocuklarımızı unuttuğumuz bu çağda virüs tokadı yapıştırdı. “Hadi tatil, evde çocuğunla, ailenle zaman geçir. Unuttuğun değerleri hatırla!” Dedi! Çocuklarımızı büyütmeyi - mecburen- başkalarına ya da kurumlara devrettiğimiz bu çağda virüs aslında bizlere tekrar anne baba olmayı hatırlatmaya çalışıyor.

5- En acısı da sosyal medya yüzünden kucaklaşmayı, öpmeyi, koklamayı emojilerle ifade ettiğimiz, unuttuğumuz gerçek yakınlık, samimiyet duygularımızı şimdi gerçekten elimizden aldı. Öpüşmek, sarılmak, dokunmak yasak. İsteseniz de yapamazsınız artık. Çocuğuna, eşine, annene, babana, kardeşine sarılma fırsatın varken elinde telefon tanımadığın birinin çocuğu ya da ailesiyle yaptığı etkinliğe “like” attığın zamanları hatırla!

6- Bizim yarattığımız savaşlar, kadın cinayetleri, çocuk ölümleri, hayvanlara işkence, gasp, hırsızlık, dolandırıcılıklar, ki hepsine o kadar kolay dur diyebilme imkanımız varken, karşılıklı anlayış, empati, hırsımızı köreltmek vs... virüs gelir ve der! Bak elinden hiçbir şey gelmiyor! İstesem de durduramıyorsun diyerek Erol Taş vari kahkahasını atıyor karşımızda!

Aslında virüsün verdiği mesaj çok açık!

“ ait ol, birlik ol, özüne dön, değerlerimizi hatırla, bencillikten vazgeç ve bir başkasını düşün, kendinden başka birini koru ve başka biri tarafından korun. Attığın her adım başkasının kaderini belirliyor”

Şu anda paylaşılan bir kader var. Mesaj çok net senin sorumluluğun başkasının hayatını kurtaracak! Kim suçlu, kim yaptı yı bırak artık! Bundan sonra ne yaparım, nasıl korunurum, faydam olur?

Bu haber 2077 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ