TÜM KÖŞE YAZILARI  İhsanur ÖMÜR

EVDE BİTKİ BULUNDURMALI MIYIZ, BULUNDURMAMALI MIYIZ?

EVDE BİTKİ BULUNDURMALI MIYIZ, BULUNDURMAMALI MIYIZ?

Evde bitki bakımı son dönemlerde çok revaçta olan bir akım haline gelmiş bulunmakta.

   Ama bununla birlikte evde bitki bakmanın zararlı olduğunu düşünen bir kesim de bulunmaktadır.  Bitkilerin fotosentez yaptığından dolayı gece karbondioksit çıkarması ev içerisinde tehlikeli görünmektedir. Bu bilgi doğrudur ancak karbondioksit ve karbonmonoksit birbiriyle karıştırılmaktadır.

   Karbonmonoksit zehirlidir, karbondioksit zararsızdır. Üstelik fotosentez esnasında oluşan karbondioksit o kadar az miktardadır ki eviniz komple bir orman olsa evin içinde uçan bir sinek ya da yürüyen bir böcek kadar bir karbondioksit üretebilirler. Yani evin içerisinde bitki bulundurmak hatta onunla aynı odada uyumak asla zararlı değildir. Sanılanın aksine ürettiği oksijen bize iyi gelmekte ve evin içerisine temiz hava yaymaktadır.

   Bitkiler aldığımız havanın kalitesini karbondioksit oranını düşürerek yükseltir.  Ev içinde ki toksinleri emer, nemi yükseltir ve oksijen üreterek evin hava sirkülasyonuna yardımcı olur.  Bitkilerimizin tek faydası bize temiz bir hava sağlamaktan ibaret değildir. Yapılan araştırmalara göre evimizde bitki bulundurarak stresinizi ve yorgunluğunuzu azaltabilirsiniz. Böylelikle performans ve verimliliğinizde artış olacaktır. Yine aynı şekilde bitkiye dokunmak size sakinlik etkisi verecek ve bu da dolaylı olarak yaratıcılığınıza olumlu bir etkide bulunacaktır.  Bunaldığımızda doğaya kaçmak, parkta veya ormanda yürümek buna verilebilecek en güzel örneklerdendir.

   Psikolojiye iyi gelme özelliğini de kendisinde bulunduran bitkiler adeta bir rehabilite yoludur. Depresyon ve kanser tedavilerinde kullanılmaktadır. Havayı %87 oranında temizleyen bitkiler,  alerjik bünyeler için %20 oranında tozu azaltan bitkiler gibi çeşitlerine göre hastalıklara karşı riski azaltan bitkiler vardır. Bitkiler bedenimize iyi geldiği gibi ruhumuza da iyi gelmektedir. Bitkilerle ilgilenen kişilerin ortak davranışlarını fark etmişsinizdir. Onlar doğaya ve çevresine karşı daha bilinçli, saygılı ve sıcak davranırlar. Bitkilerle ilgilenirken daha sakin bir ruh haline büründükleri içinde iletişime daha açıktırlar.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre de bitkilerin arka plandaki ses dalgalarını emdiği görülmüştür. Hatta bazı bitkiler yüksek frekansta olan sesleri bile emebilmektir. Sesi emdiği gibi ışığı da emip yapraklarına hapseden bitkilerimiz konsantrasyon konusunda da bize yardımcı olmaktadır.

   Bitkilerin bize olan yararlarından bahsettik ama en önemli yararı bence bizi mutlu etmeleridir. Bina veya eşya yığınlarının arasından bize bakan ve biz ona baktıkça güzelleşen, büyüyen birer canlıdırlar. Bitkiler dekoratif olmanın çok daha ötesindeler çünkü onlar da bizimle birlikte yaşıyorlar ve yaşamımızı daha kaliteli daha keyifli hale getiriyorlar. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla evlerimizde seve seve büyüteceğimiz ve baktığımızda mutlu olacağımız bitkiler bulundurmalıyız. Siz sevdikçe onlar daha güzel büyüyeceklerdir. 

   Bitki ve sevgi dolu evleriniz olsun.

 

Bu haber 762 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ