TÜM KÖŞE YAZILARI  Ömer Faruk DEMİRA

ÖĞRENCİLİĞİN GÖZÜ KÖR OLSUN

ÖĞRENCİLİĞİN GÖZÜ KÖR OLSUN

Pandemi sebebiyle Üniversitelere 3 dönem ara verilmişti. Uzun süredir evlerinde uzaktan eğitim gören öğrenciler bu sene aşıların da vurulmaya başlanması ile birlikte okullarına geri dönüş yapacaklar.

   Birçok kişinin uzaktan eğitimde sıkıntı çekmesi ve bir verim alamamasıyla birlikte Üniversitelerin tekrardan açılması herkesi mutlu etmiş durumda. Tabi bu mutluluk maalesef çok uzun sürmedi. Üniversitelerin açılacağı kesinleştiği andan itibaren ev, apart ve yurt kiralarına mülk sahipleri tarafından fahiş zamlar uygulandı.

     Üniversitelerinin kuruluş tarihlerinden itibaren öğrencilerden beslenen ve bununla birlikte onlardan çok faydalanan yerel halkın böyle bir açgözlülüğe ve fırsatçılığa koşuşturması gerçekten çok üzücü bir durum. Ederi 500 TL bile etmeyecek evlere 3 katı fiyatlar biçilmesi ev sahiplerinin ne kadar gaddar ve vurdumduymaz kişiler olduğunu apaçık ortaya koymakta.    

   Tabiri caizse köpek bağlasan durmaz denecek evlere ve askeri koğuşlardan farkı olmayan yurtlara günümüz şartlarında ederinden daha fazla para yatırma mecburiyeti tüm öğrencileri zora sokmaktadır. Bu zor süreçte birbirimize yardım etmemiz, kenetlenmemiz, birlik içinde olmamız gerekirken bu tarz olaylarda böyle bir ahlaksızlığa sadece utanmakla cevap verebiliyoruz.

   Ev ve yurt fiyatlarındaki bu fahiş zamlar sonrası neredeyse herkes son çareyi KYK yurtlarında aramak zorunda kaldı. Dün başlayan KYK başvuruları 12 Eylül tarihinde sona erecek. Her sene olduğu gibi 1 hafta sonra açıklanacağını tahmin ediyoruz. YÖK, ders başlama tarihlerini ve sürecin uzaktan mı veya yüz yüze mi olacağını Üniversitelerin kendilerine bıraktı. Dolayısıyla her Üniversite farklı farklı açılma tarihleri belirledi. 13 Eylül ve 11 Ekim arası tüm Üniversiteler yüz yüze eğitime geçecek. Buradaki sıkıntı ise Üniversitelerin açılmasına rağmen KYK yurt başvurularının daha belli olmayışı olacak.

   Tüm bu insanlar 1-2 hafta boyunca nerede kalacak ve ne zorluklar yaşayacak kim bilir. Bu sıkıntıları herkes gibi ben de çekeceğim. KYK yurtlarına son başvuru tarihi 12 Eylül, açıklanması ise muhtemelen 20 Eylül civarı olur. Sorun şu ki benim okulum 20 Eylül’de açılıyor ve oraya gittiğim zaman daha yurtlara girişler olmayacak. Benim gibi bu zorluğu yaşayacak milyonlarca öğrenci var. O mağduriyeti, sıkıntıyı, çileyi ve arbedeyi düşünebiliyor musunuz? Tabii ki artık bu akıl almaz saçmalıklara alışmış durumdayız. Yani bunu ben, biz düşünebiliyoruz da devletin en üst kademesindeki bakanlar akıl erdiremiyor mu? Aslında biliyorlar, anlıyorlar, her insan gibi düşünebiliyorlar ama umursamıyorlar. Onların gözünde değersiz ve kale alınmayacak kadar kolay konularız.

Bu haber 403 defa okunmuştur


YORUMLAR (0 yorum)

ÜYE OLMADAN DA YORUM YAPABİLİRSİNİZ